Стародавня історія України
Українська земля з давніх-давен вабила до себе людей. Близько мільйона років тому територію України заселяють первісні люди. Археологами досліджено багато палеолітичних стоянок в різних куточках України: Королеве - на Закарпатті, Молодове і Лука-Врублевецька - на Дністрі, Кіїк-Коба - в Криму, Кирилівська - на Дніпрі біля Києва, Мізинська - на Десні, Амвросіївка - на Донеччині тощо.
Українські землі між Дніпром, Південним Бугом і Дністром в період неоліту, енеоліту і бронзового віку стали колискою багатьох землеробських цивілізацій, зокрема - Трипільської культури, розквіт якої припадає на IV-III тис. до н.е. Трипільські поселення Доброводи, Майданецьке, Тальянки і сьогодні вражають дослідників своєю організацією та масштабами. Це були справжні протоміста площею в 100-400 гектарів з двох- і трьохповерховими будинками, розташованими концентричними колами, і населенням в 10-15 тис. осіб. "Трипільці" займалися землеробством і скотарством, почали використовувати перший метал - мідь, мали розвинені ремесла, особливо гончарне. Мальована кераміка є особливо цікавим явищем в їхній культурі. Саме населення Трипільської культури поклало початок цивілізації на території України.
У період залізного віку в І тис. до н.е. територія Північного Причорномор'я стає ареною активного державотворення: кіммерійці, скіфи, сармати, готи, гуни - це далеко неповний перелік кочових племен, які засновували свої держави в цьому регіоні. Близько тисячі років на півдні України існували також грецькі міста-держави Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра, через які Україна була пов'язана з величною античною культурою.
Давні слов'яни
Протягом залізного віку словянство формується як окремий народ і в IV ст. з'являється перша слов'янська держава на теренах України - Антське царство, а в VI-VIII ст. саме з українських земель відбувається Велике розселення слов'ян, внаслідок якого формується три гілки слов'янства - західна (предки сучасних чехів, словаків, поляків), південна (сучасні серби, хорвати, словенці, болгари, македонці, чорногорці) та східна (предки сучасних білорусів, українців та росіян). На території України формується низка східнослов'янських племінних союзів - полян, сіверян, деревлян, дулібів, уличів, тиверців, білих хорватів, які створюють протодержавні утворення. В ІХ ст. центр Полянського княжіння ("Руської землі") Київ стає столицею давньоруської держави - Київської Русі.