В ІХ ст. центр Полянського княжіння ("Руської землі") Київ стає столицею давньоруської держави - Київської Русі. Перші князі цієї держави Олег, Ігор (син Рюрика), Ольга, Святослав доклали багато зусиль щоб розширити і зміцнити її, але справжній розквіт Київської Русі припадає на князювання Володимира Великого та Ярослава Мудрого, коли Русь стала могутньою християнською імперією з власними писаними законами, величною і самобутньою культурою. Київська Русь на рівних суперничала з наймогутнішою державою того часу - Візантійською імперією. Руським князям протягом ІХ-ХІІ ст. приходилося також вести запеклу боротьбу з войовничими кочовими народами, які намагалися закріпитися в південноукраїнських степах - хозарами, уграми, болгарами, печенігами, половцями.
Після смерті Ярослава Мудрого Київська Русь вступає в період князівських усобиць, які значно послаблюють державу. Припинити їх на деякий час вдалося київському князю Володимиру Мономаху, який знову об'єднав всі руські землі під своєю владою. Його сину Мстиславу теж вдавалося зберігати єдність держави, але з його смертю у 1132 р. Київська Русь остаточно розпалася на окремі князівства. На території України в цей час формуються п'ять удільних князівств - Київське, Чернігівське, Переяславське, Волинське та Галицьке. В 1199 р. волинський князь Роман Мстиславич об'єднав Галичину і Волинь в одне князівство, а на початку ХІІІ ст. приєднав до своїх володінь Київщину і Переяславщину. Таким чином на українських землях сформувалася потужна Галицько-Волинська держава. Сини Романа - Данило і Василько відстояли батьківську спадщину від зазіхань сусідніх володарів, але не змогли протистояти новому могутньому ворогу - монголо-татарам...
Вперше монголи з'явилися на руських землях у 1223 р. і в битві на р. Калка вщент розбили союзне русько-половецьке військо, але після цього повернулися в Азію. А вже з 1237 р. руські князівства підверглися справжній монголо-татарській навалі. Під керівництвом хана Батия спочатку була спустошена Північно-Східна Русь - завойовані Рязанське і Володимиро-Суздальське князівства, а в 1239 р. монголи з'явилися на українських землях, спустошивши Переяславщину і Чернігівщину. В 1240 р. після тривалої облоги вони взяли Київ і рушили далі на захід, пройшовши землями Галичини і Волині, вторглися в межі Польщі, Угорщини і Чехії, але в 1242 р. Батий припинив похід на захід і через Боснію, Сербію, Болгарію та Русь вивів свої війська у пониззя Волги. Саме тут він заснував могутню державу - Золоту Орду, в залежність від якої більш ніж на сто років потрапили українські землі.